072-2210300
לרכישה 0

למה חשוב לבצע שאיבה עוצמתית כשיש פשפשים בבית?

כשאנחנו שומעים על הדברה, האסוציאציה הראשונה היא ריסוס יסודי במקומות שונים בבית כדי להעלים חרקים מזיקים ובפרט נמלים. סוג אחר של פעולת הדברה נפוצה הוא כמובן פיזור רעל, למשל בצורת פיתיונות ג’ל קטנים שקוטלים תיקנים גרמנים. אבל יש גם הדברות שבהן אחת הפעולות החשובות ביותר היא שאיבה, ולא סתם שאיבה אלא רבת עוצמה, כזו שלא משאירה שום סיכוי לאותו חרק בעייתי. בפרט זהו המצב כנדרשת הדברה של פשפש המיטה.

גלגולי החיים השונים של פשפשי המיטה

פשפשי מיטה הם חרקים זעירים שאורכם הוא בסך הכל 5-6 מ”מ. הצורה שלהם עגולה ושטוחה, והצבע שלהם אדמדם אם כי הם משחירים אחרי שהם מתמלאים בדם. הפשפשים חיים לצד בני האדם וניזונים מהדם שלהם עוד מהימים שבהם חיינו במערות, ובמאה ה-21 התפוצה שלהם נמצאת במגמת עלייה בעיקר בגלל שאנחנו מפיצים אותם בכל העולם תוך כדי נסיעות וטיסות.

לחרק זה שלושה גלגולים: ביצים, נימפות ובוגרים. הדברה נגד פשפש המיטה מחייבת התייחסות ל-3 הגלגולים כדי להבטיח פתרון מלא ואפס עקיצות לאחר הטיפול.

שלב ראשון: ניטור

פשפשי המיטה עוקצים את בני האדם (או את חיות המחמד) בעיקר בשעות הלילה. לאורך שעות היום הם מסתתרים בתוך המזרונים, בתוך לוחות, ארגזי אחסון ועוד מקומות שאליהם הם יכולים לחדור בזכות מבנה הגוף השטוח.

בהתאם השלב הראשון הוא זיהוי פשפש המיטה בכל מקום שבו נמצא החרק, ועל בסיס זה תכנון אסטרטגיה מדויקת לחיסול המפגע. 

שלב שני: שאיבה

לאחר המיפוי של כל המקומות שבהם מסתתרים הפשפשים ניתן להתחיל בהדברה עצמה. הפעולה הראשונה שמתבצעת היא שאיבה עוצמתית. חשוב לציין כי במקרים אלה נדרש שימוש בשואב ייעודי למשימה זו, כזה שמצליח לשאוב לתוכו גם את החרקים שמסתתרים עמוק במיטה, במזרון ובמקומות אחרים. תהליך השאיבה חייב להתנהל ביסודיות כדי לא להשאיר פשפשים באף מקום – אם יישארו פשפשים חיים הם עלולים להתרבות מחדש כך שהבעיה תחזור על עצמה (נקבת הפשפש עשויה להטיל עד 300 ביצים).

שלב שלישי: ריסוס וקיטור

לאחר השאיבה ועל-מנת לספק מענה גם לגלגולים האחרים של הפשפשים שעלולים להימצא בבית המטופל, מתבצע גם טיפול בקיטור וכן ריסוס. הקיטור היבש אפקטיבי מאוד כנגד ביצי פשפשי המיטה, אבל ההשפעה שלו קצרת טווח ולכן יש צורך לבצע גם ריסוס.

בהקשר זה חשוב לציין שלאחר הדברת פשפש המיטה, עקב השימוש בחומרים כימיים רבי עוצמה (שרק הם מצליחים להעלים את החרק השרדן), יש לוודא שתינוקות, פעוטות, בעלי חיים ואוכלוסיות רגישות אחרות לא ישהו בבית המטופל במשך 24 שעות.

דגש חשוב נוסף הוא הזמנת חברה בעלת רישיון מטעם המשרד להגנת הסביבה וכן כזו שכבר צברה ניסיון ספציפי רב בהדברת פשפשי המיטה – רק בדרך זו תוכלו להיות בטוחים שאכן המפגע יטופל בהצלחה.